A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Partneři

 

 

 

AD accountancy, s.r.o.

Ke stažení

Statistika

 

Reportáž z extraligy - Michal Schula PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 30 Duben 2013 15:38

Nakonec to nedopadlo, byť jen velmi těsně..
Extraliga měla od pátku do neděle na programu závěrečné trojkolo. Hrálo se jako loni vše na jednom místě, k naší malé radosti letos však až v poněkud daleké Ostravě. My jsme do trojkola vstupovali již ve velmi obtížné situaci, jen heroický výkon mohl dát šance na udržení v soutěži....
Páteční zápas byl posunut na 15h, aby se hráči z týmů ze vzdálenějších končin sjeli včas. Nám los na tento den přisoudil Bohemians, kteří jako jediní byli v tabulce za námi. Jsou to však bojovníci, mladý kádr, tedy nic lehkého i při Elové převaze prakticky na každé šachovnici. To jsme věděli.

Na první David bílými proti IM Zvárovi záhy začal potvrzovat roli favorita, soupeř podezřele obětoval pěšce, iniciativu moc nerozvinul, naopak náš hráč začal vytvářet hrozby, černého to stálo kvalitu. Za ní sice posléze mírnou aktivitu měl, opticky nebezpečného postouplého pěšce ale David pohlídal, aktivitu eliminoval a narodila se naše první výhra. Přehrajte si.

Na druhé Tomáš Petrík proti Studničkovi, to byla komplikovaná partie. Soupeř hrál dlouho vynalézavě, černé figury i pod velmistrovským vedením byly pod tlakem, ale nakonec přece jen se patrně Elo rozdíl projevil, bílý poněkud ztratil niť a koordinaci svých akcí, po čemž již iniciativa začala přecházet k našemu borci a ten nakonec svých šancí využil. Sledoval jsem chvíli analýzu po partii a nenudil jsem se :)

Na třetí to dopadlo však jinak. Dle mého názoru hrál Oleg Spirin dlouho velmi dobře, soupeře přehrával a měl krásnou pozici, leč v kisně se přehlédl a soupeř se vysmekl, a to dokonce tak, že jsem měl v první chvíli obavu o celý bod. Naštěstí se však našla v pozici možnost, jak ještě postavit koncovku, která se dala držet, takže remis. Tady to byla pro nás v zápase ztráta, ale hned je férově třeba říci, že jinde se nám to vrátilo.

Na čtvrté Marek Vokáč. Po zahájení mi připadalo, že to soupeř postavil poněkud podezřele a věřil jsem minimálně v půlku. Co se však dělo pak lze na velmistrovské úrovni vidět ne úplně často, dám radši slovo Markovi, přibližná citace: "Nechápu, jak může někdo hrát tak blbě, jako od určitýho momentu dnes já. Když už jsem nic pořádnýho nevymyslel, měl jsem aspoň jakousi aktivitu a silného volného pěšce. Já si ho však nechal sebrat! A i když to hrál soupeř dle mého názoru místy docela divně, na mě to dnes stačilo.." Tedy prohra, ta se tedy nečekala.

Na páté bílými Ivan Hausner opět v bleskovém tempu sází tahy, proti IM Tričkovovi je jistě favoritem a dobrou pozici opravdu postavil..avšak aby ji pak v soupeřově kisně zase postupně pokazil. Tohle byla opravdová škoda, v jedné fázi se rýsovala pozice jako z nějaké učebnice - slabší a napadaní pěšci soupeře plus výhoda jezdce nad horším střelcem. Pozice dává prostor pro zajímavé úvahy, jak měl bílý hrát technicky lépe. Jakmile se soupeř na dámském křídle uvolnil, partie směřovala k remíze.

Šestku hraje Milan Orság a přiznejme si, že právě tady jsme měli kliku my. Milan se bránil po celou partii, v určitých fázích byla pozice nejen horší, ale přímo prohraná. Nicméně na to se naštěstí nehraje, Milan se bránil houževnatě, až se soupeř spletl a nakonec jsme remízu udrželi, uff..tato partie se totiž dohrávala poslední za vyrovnaného stavu!

Na sedmičce Thomas Hinks, soupeři dlouho manévrovali v živé strategicky velmi komplexní pozici. Šance obou stran byly velmi dlouho přibližně vyrovnané, leč v časovce se Tom hrubě spletl, ztratil pár pěšců a ani pokusy o kreativní hru proti přeci jen oslabenému králi Květy Znamenáčka už nestačily, popsal bych to tak, že soupeř se ještě slušně zapotil, ale velmi cennou výhru si již vzít nenechal..

Na poslední hraje Straka junior, soupeře má papírově o sto bodů slabšího, ten však hraje bílými a staví pozici pevně. Náš hráč však přesto dokázal vytvořit pozici, která vypadala perspektivně. Postupně však manévroval nějak nepřesvědčivě a výsledkem byla situace, kdy mu soupeř remízovou nabídku dokonce odmítl, což ale partii jen prodloužilo, ani jedna ze stran ve stabilizované pozici už nic vytvořit nedokázala a partie stejně jako zápas končí nerozhodně.

Závěr? Pro nás tristní. Cítíme, že reálné šance na záchranu extraligy jsme dnes asi ztratili. U pozdního oběda bylo však logicky konstatováno, že nic nebalíme a zítřejšího soupeře, kvalitní tým Turnova (který dnes málem porazil samotný Nový Bor! Nakonec 4-4 hráli), se pokusíme porazit.

Sobota je tu, přichází pravděpodobně nejlepší výkon našeho družstva v letošní sezóně. Na první desce David (opět bílými) proti známému soupeři, slovenskému velmistrovi Ftáčnikovi. Postavil aktivnější pozici, soupeř má o čem přemýšlet. Postupně asi začal ztrácet jistotu a s ní i čas, přehlédl taktický obrat a David se dostává do již zřejmé velké výhody, má kvalitu a aktivitu drží. Černá pozice známky stability vykazuje, ale na udržení to nestačí, když náš borec postupuje s působivou přesností, alespoň tak bych to nějak vystihl. Manévry bílého rozhodily koordinaci bránících se figur a závěrečná chyba a taktika už výhru jen dovršily. Moc pěkné, Davide! Dvě partie, dvě výhry..dobrý rozjezd na Alexeje Shirova na zítřek :)

Na dvojce má GM Petrík dnes za soupeře kvalitního polského velmistra - Cyborowského. Hraje černými ježka, ale soupeř to má patrně bílými docela v ruce. Když totiž Tomáš spustil ostrý útok Vg8 a g5-g4, Cyborowski se vůbec nelekl, pozici naopak ještě postupně vyostřuje a partie graduje v Tomášově kisně, kdy se naopak král černého ocitl pod údery a výhra bílého se bohužel stala otázkou času. Partii však doporučuji určitě k přehrání!

Na trojce Oleg Spirin proti mnohonásobnému reprezentantovi, Tomáši Polákovi. A skvělý výkon Olega! Velmi kvalitního soupeře čistě přehrál a v koncovce dorazil. Tuto partii je až škoda jen popisovat, tu si prostě přehrajte, dle mého názoru působivý a komplexní poziční výkon.

Na čtvrté Marek a opět bohužel se špatným koncem. Dostal se do problémů hned v zahájení, naději vynalézavě vykřesává. Místy jsem si už říkal, že v sevřené pozici bude skoro nemožné figury ještě nějak rozumně oživit. Marek to však celkem dokázal, soupeř je však kvalitní a výhodu si udržuje tu větší, tu menší - až do koncovky. I v té Marek dál houževnatě bojuje, ke konci se už zdálo, že to ubrání, i protivník už vypadal, že neví, co s tím dál, ale zkoušel to do vyčerpání možností, až nakonec našel skrytý a úžasně efektivní plán pro postavení svých zbylých pár figur - a vyhrál. Ostrý zápas tedy, první čtyři desky a 2:2, bez remíz!

Na pětce IM Hausner proti IM Konopkovi. Jako vždy hraje rychle, soupeře zatlačil ve variantě, kterou prý analyzoval v roce 1975...tak mi to říkal. No, každopádně soupeř ztratil hodně času, problémy do značné míry vyřešil, ale úplně ne. Koncovka je pro Ivana stále mírně lepší a dnes to jeho protivník v kisně neustál, výhoda bílého se zvětšila a ten dnes při složitějších momentech soustředěně přemýšlel a koncovku pěkně dotáhl do vítězství. Přehrajte si. Celé!

Šestka je Milan, proti novopečenému velmistrovi Petru Neumanovi. Ten postavil pro něj tak trochu typickou zjednodušenou pozici, která se však na výhru dlouhodobě hrát dá, výhoda je sice menší, zato pro Milana nepříjemně trvalá. A černý navíc nepostupuje přesně a záhy se výhoda zvětšila. Náš hráč je však zkušený obranář a brání se skutečně houževnatě. Jenže Petra Neumana však naopak znám jako trpělivého v podobných pozicích se schopností soupeře utahat i při pozici rovné či výhodě menší..a tak výsledek přišel po ještě slušně dlouhém boji, ale nezměněný, Milan špatnou pozici dnes nakonec neudržel. Opět vyrovnáno!

Přeskočím na osmičku. Černými za nás dnes velmistr Plachetka, hraje možná až trošku moc rutinovaně, vypadalo to, že se mu zahájení docela slušně vymklo z ruky, počítač to následně potvrdil. Soupeři se to (pro nás naštěstí) na šachovnici prokázat nepodařilo a v zajímavé taktické zápletce se narodila remíza věčným šachem, která nebyla až tak evidentní, náš hráč však počítal správně. Doporučuji skouknout pro zmíněnou zajímavou zápletku.

A teď k nejdelší dnešní partii, Thomase Hinkse na sedmé. Soupeřem IM Jan Sodoma. Tom je jistě otřesen tím, jak se mu letos šachově vůbec nedaří, avšak alespoň navenek budí dojem, že dál hraje s klidem anglického gentlemana. Toto obdivuji po tak špatných (na jeho poměry) předchozích výsledcích. Pozici postavil komplexní, asi vyrovnanou, ale patrně cíleně mimo konkrétní teorii (což se mi však mohlo jen zdát :) ). Pak se dlouze manévruje, netroufám si odhadnout, jestli někdo má výhodu v průběhu mnoha dalších tahů a zajímalo by mě, zda si to samotní soupeři s nějakou větší jistotou odhadnout troufli. Spíš rovina. No, každopádně Honzovi Sodomovi pak něco ulétnout v propočtu muselo (moment po 22. ..c4 23.d5), neb po dlouhé zápletce pak zůstal bez pěšce a technicky vyhranou koncovku si pak náš Angličan Thomas už celkem přesvědčivě vychutnal..přehrajte si.

Sláva tedy, alespoň dnes vítězství, proti silným soupeřům! Sedm výher bílých figur v zápase a moc nechybělo a těchto výher bylo osm..
Znamená to, že zachránit extraligu ještě můžeme, ale musíme zítra bodovat proti soupeřům nejsilnějším, Novému Boru. Ti dnes zvítězili přesvědčivě nad Bohemians a mohou již slavit titul!
Nás po dnešním úspěchu může o to víc mrzet zápas včerejší, kdy jsme nedokázali potvrdit roli papírových favoritů - záchrana soutěže mohla už být velmi velmi blízko. No jo, to je život, holt nezbývá než opět připomenout to staré pořekadlo - co se dá dělat, boty si kvůli tomu nerozkoušem..

Je tu neděle a my sice s nerozkousanými botami, ale zato v oslabené sestavě nastupujeme proti superfavoritům, týmu nabitému opravdu špičkovými hráči. I David to má složité - hraje černými a soupeřem mu dnes je slavný velmistr - Alexej Shirov!
Přesto na mě partie dělá dojem, že náš velmistr i černými a proti takovémuto soupeři má chuť na třetí bod ze tří! Velmi působivé. V sicilce vznikla složitá pozice, která se velmi vyostřuje tím, že černý při králi v centru prostě vybral bílé pěšce h2 a g2 a postupuje h pěšcem do dámy. Shirov však není samozřejmě týpek, který by se něčeho hned tak zalekl. Rozbil Davidovi dámské křídlo a dobývá se postupně z této strany k černému králi (bílý má samozřejmě rošádu dlouhou). Partie vygradovala tím, že v rozhodující chvíli dal bílý věčný šach, černý pěšec zjevně vzbuzoval respekt. David mi pak říkal, že v partii lépe nestál nikdy. Mě se klamně zdálo, že ano..no, obecne musím konstatovat, že popis partií tohoto závěrečného kola mám ztížený ještě tím, že jsem sám hrál.

Přejděme k šachovnici druhé. Tomáš dnes hraje bílými proti české "dvojce" - Viktoru Lázničkovi. Pustil se do jeho pircky zostra, oslabil černá pole a vše nasvědčuje ostré partii. Viktor se v jedné chvíli snažil situaci vyřešit nabídkou remízy. Tomáš se mě přišel zeptat, právě jsem hloubal nad svou pozicí, přesto jsme navázali tento hovor:
"Míšo, nabízí mi remízu.."
"Tome, víš, jak na tom jsme..někdo musí zkusit vyhrát..no - co kdybych ti řekl: Jdi a dej mu.."
"Tož dobre, dobre...", Tomáš nasadil lišácký úsměv a šel na to.
Takové spoluhráče mám velmi rád. Do velmistra Lázničky se následně opřel, měl velmi nebezpečnou iniciativu. Černý se dost zapotil, ale předvedl svou extratřídu a pozici nakonec uhájil. Možná trochu i díky Tomášově časové tísni, ale toto jen odhaduji z mírně neurčitých komentářů, měl jsem co dělat tou dobou s partií vlastní.
Po časovce již soupeřům vznikla koncovka dost remízová s nestejnobarevnými střelci a věžemi, ještě si zahráli, ale remíza na konci už byla logická.

Oleg a Thomas nutně museli včera už odjet (to se vědělo), takže na trojce je dnes Marek. Má potřetí černé. Nic moc, ale před víkendem se kasal, že mu to nevadí. To když jsme mu s Davidem psali, jestli nechce jako kompenzaci a pro útěchu knížku jednoho maďarského velmistra s názvem "Black is OK" :). Za bílé si dnes proti našemu hráči sedl velmi silný indický velmistr Sasikiran Krishnan. A tvrdě se do Marka pustil. Vznikla napjatá situace, kdy po delší úseky partie měl černý různé počty pěšců navíc, ale bílý mohutně tlačil, fotbalově by se dalo říci, že předváděl vzorový pressing. Po velmi složitém boji vznila po kisně koncovka objektivně snad remízová, bílý má však pěšce navíc a vyšší Elo, tak se rozhodl to tahat ještě strašnou dobu, tato partie byla dnes úplně ze všech nejdelší a uzavřela vlastne celý letošní ročník extraligy. Marek se ještě nadřel, ale remízu uhájil.

Čtvrtou hraje Ivan, bílými s Hráčkem. Myslím, že se dnes projevily jeho letité zkušenosti. Zahájení ukočíroval tak, že soupeře k ničemu nepustil a plán na udržení dlouhodobé rovnováhy měl patrně dostatečně přesvědčivý, neboť partie skončila záhy dělbou bodu.

Pětka je Milan Orság, také potřetí černé. No, má z toho radost pramalou. Co se ale dalo dělat. Hraje s GM Jánem Markošem, což je nadmíru zdatný soupeř. Chvílemi se mi zdála tady naše pozice OK, jindy už méně, jen občas jsem měl chvilku jít se na ostatní podívat. Pak se zdálo, že hrozí prohra, Markoš se dostal k útoku, obětoval figuru..ale naštěstí to buď nedotáhl nebo černý opravdu vykličkoval - zkrátka na konci už bílý musel dávat věčný šach. Asi celkem zajímavá partie, víc nemohu říci.

Na šesté Straka bílými se Štěpánem Žilkou. Vyběhl na něj, řada i dost kvalifikovaných šachistů kolem prý měla za to, že stojí náš hráč lépe, černý to pak ale po partii rázně dementoval :) Hrozby odrazil, sebral předsunutého bílého pěšce na f5 a bylo zanedlouho po partii. Hm, škoda, jinak zatím samé remízy. V tuto chvíli jsem pochopil, že naděje v zápase asi padá.

Na sedmé totiž GM Ján Plachetka černými v sicilce proti GM Petru Hábovi něco neuřídil hned v zahájení, musel dělat poziční ústupky, aby neztratil pěšce a výsledkem byl neustávající silný tlak bílých figur v pozici bez dam, završením partie byla koncovka jak z učebnice, dvojice střelců bílého plus majorita pěšců na dámském křídle. Jejich postup dílo dokonal a prohráváme rázem podruhé.

Na osmé jsem za dané situace musel nastoupit já. Hraji s talentovaným juniorem Tadeášem Kriebelem. V zahájení byl, zdálo se, pečlivě připraven. Situaci jsem tedy vyřešil jakýmsi odbočením do rovné pozice, tady už přemýšlíme oba, hra se postupně zjednodušila až do ještě docela zajímavé věžové koncovky. Vypadalo to, že jsem měl lepší odhad v jejím hodnocení, šel jsem do ní zdaleka a úmyslně. Soupeřovi připadalo, že za delší konec tahá spíše on, ale bylo to patrně zrádnější, než si myslel (tento komentář mám potvrzen z naší následné společné analýzy). Možnosti mé pozice na dámském křídle se potvrdily jako významný dynamický faktor a černý měl nakonec co dělat, aby remizoval. Kdybych v časové tísni zvolil místo Va2 tah a5 (viděl jsem jej, ale neupřednostnil), měl by soupeř cestu k remíze ještě mnohem složitější. Po tahu v partii mi černý dokázal dát rychle věčný šach manévrem, který jsem se 2 minutami na hodinách přehlédl. Dost mě to mrzelo, jinak bych totiž zmíněný tah a5 zahrál. Hned po partii nám velmistr Shirov říkal, že černý v závěrečné pozici možná mohl ještě zkusit hrát dál, ale zdá se, že se mýlil v tomto případě, neb jsme se soupeřem oba viděli variantu, kdy se černá věž v tomto případě musí nechat zavřít na a8, načež přijde okamžité h3-h4, bílá věž půjde pak na a6 a král aktivně na d4. A černý buď bude stát s remízou či ještě riskuje mít problémy. Dal jsem to pak počítači na dlouhou dobu a zdá se, že se to potvrdilo.

Nuže, sečteno a podtrženo: 3-5 prohráváme. Obecně to je výsledek přijatelný s Novým Borem (šest partií nerozhodně, dvě prohry), ale dnes je to jiné - tímto padáme z extraligy.
Naši konkurenti na sestup dnes též prohráli, je to jen o jediný bod. Vyhrát v pátek s tou Bohemkou...a dokázali bychom to, udržet se. Bylo to tedy v našich rukou. Musím však připomenout, že v pátek úplně na konci zápasu jsme mohli být za 4-4 rádi.

Tak tedy sestup, nečekaný, smutná věc a fakt. Řekl bych to takhle: Sestava byla neplánovaně oslabená v mnoha zápasech o klíčového hráče Jaroslava Zherebukha a kromě famózního Davida vlastně nikdo z ostatních našich hráčů neměl moc formu. Kombinace těchto faktorů rozhodla, takový je můj osobní pocit.

Michal Schula

 

Aktualizováno Úterý, 30 Duben 2013 15:42
 

Komentáře   

 
0 #21 oqebopavofuju 2019-05-31 20:32
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg rbt.yrdi.sach-j icin.cz.hzx.cp http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #20 animadoma 2019-05-31 19:53
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500 Mg oss.fwne.sach-j icin.cz.puz.al http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #19 temple of ocean king 2019-05-30 20:31
All search engine results are completely democratic.
We always be focus on all areas, we can't ignore each temple of ocean king: http://crosstheball.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=35ks.ru%2Fbitrix%2Frk.php%3Fgoto%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.ezyget.com%2Findex.html these .
Can't stand spam along with a passion, authentic make sure your comments add for the conversation.
Citovat
 
 
0 #18 ace333 apk download 2019-05-25 22:08
Page rank becomes the obsession of marketers. If you've got a good content
on your website, Google will reward your website with high rankings.
So, what perform going to place in its pages?


my website; ace333 apk download: http://www.ezyget.com/index.html
Citovat
 
 
0 #17 sky casino download 2019-05-15 10:46
May I just say what a comfort to uncover a person that truly knows what they are discussing on the internet.
You definitely realize how to bring an issue to light and make it important.
A lot more people need to check this out and understand this side of the story.
It's surprising you are not more popular since you
most certainly have the gift.
Citovat
 
 
0 #16 m.r scr888 2019-05-11 22:54
If you have some special fetish, ask your partner whether might meet those needs of yours.
There are relationships that are similar to fairy tale story.
Look as if you own the room, where you go.
Citovat
 
 
0 #15 918kiss easy win 2019-05-09 17:40
Thank you, I have just been searching for info about
this subject for a long time and yours is the greatest I've found out till now.

But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?
Citovat
 
 
0 #14 rollex11 login 2019-05-08 20:08
Post writing is also a fun, if you know then you can write otherwise it is difficult to write.
Citovat
 
 
0 #13 rollex11 login 2019-05-08 12:28
They might just sell you polyester claiming it turn out to be silk.
The style of screen should parallel the style that purchaser is
looking for. A person's self image depends exactly how to he
sees himself.
Citovat
 
 
0 #12 vfozfziv 2019-05-04 20:57
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Without Prescription Buy Amoxicillin Online lhh.ddbd.sach-j icin.cz.agc.bk http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla 1.5 Templates by Joomlashack