A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Partneři

 

 

 

AD accountancy, s.r.o.

Ke stažení

Statistika

 

AD Mahrla Praha - BŠŠ Frýdek-Místek 2½:5½ , TŽ Třinec - AD Mahrla Praha 5 : 3 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 29 Březen 2013 21:36

Hrůza, tentokrát jak na poli chlumeckém..
V sobotu pokračovala extraliga a náš tým Mahrla zavítal sehrát utkání do Jičína! Na kvalitní velmistry se přišli podívat i diváci, což bylo moc fajn. Méně potěšitelné bylo utkání samotné. Soupeři nic nepodcenili a přivezli kromě zařízení na online též velmi kvalitní sestavu. Ta naše kompletní nebyla (dvěma absencím se prostě zabránit nedalo), dle Ela jsme trochu tahali za kratší konec.

To však neplatí o šachovnici první, kde GM Navara bílými spustil španělskou na GM Azarova. Záhy vznikla složitá pozice, David měl variantu dál připravenu, soupeř je však superkvalitní a poradil si..nicméně dlouho se mi tady naše pozice zdála sympatická. V časovce se to však tak zbláznilo, že jsme měli o výsledek obavy.
Ve velmi ostré až chaotické situaci se však náš hráč nijak neztratil, obětí figury vytvořil tak živou hru, že se pozice přesunula nakonec po výměnách do koncovky, kde má i s figurou méně iniciativu natolik silnou, že stále může hrát na výhru. Vysokou kvalitu černý ale znovu potvrdil, když opatrnou hrou nerozhodný výsledek uhájil.
Doporučuje se k přehrání!

Na druhé GM Petrík černými proti Fjodorovovi, což je další známý velmistr, Elo 2590. Hraje se francouzská, ve vzniklé pozici vidím trochu problém v absenci jasnějšího plánu pro černé figury. Bílý plán má, pomaloučký, ale má. A tak trpělivě manévruje. Tomáš ztrácí hledáním hry pro své figury mnoho času, ale bojuje. Soupeř se nakonec trošku zamotal a náš velmistr vymyslel stylovou posiční oběť kvality, která dokonce graduje v zesilování iniciativy do té míry (bílý je stylem spíš útočník, obrat aktivity mu patrně vůbec neseděl), že soupeř ztratil niť v pozici a Tomáš hraje na výhru. V závěrečných tazích před kontrolou pod vlivem nedostatku času však Tomáš nepokračoval nejpřesněji (např.Je3! místo Jxd4 nebo h3 nejdřív místo Sf5 dávalo vyhlídky na dominantní pozici) a Fjodorov se zkonsolidoval. To našeho borce tak naštvalo, že následovala až neskutečně riskantní
akce, jen aby výhru ještě zkusil ("som videl, že zápas je v riti, tož som si povedal: pome, pome, zkúsime ho dakde ojebať.."), která moc nevyšla a vznikla bláznivá pozice, kde má Tomáš v koncovce o celou věž míň..ale i tak soupeře 2590 zblbnul natolik, že hra končí nerozhodně :)
Tak tohle lze též vřele doporučit k přehrání!
No, vždyť následná analýza v hospodě byla taky hodně živá, návrhů, jak zesílit Tomášovu pozici bylo hodně, v komentářích typu "tohle a takhle - no to je taky dobrý, to nemusíš ani počítat!" vynikal hlavně Zdeněk Urban, ale dlužno férově říci, že hned v několika situacích mu to velmistr musel uznat.. :)

Třetí šachovnici jsme si dnes moc neužili. Marek Vokáč má bílé, ale soupeř (GM Zhigalko, 2600) ho hned brzy v zahájení chytil do nějaké varianty, kde už ani vynalézavost nestačila, byla z toho úplná a poměrně rychlá jednobrankovka.

Na čtyřce je černými IM Hausner, proti Rojíčkovi. Postavil pozici s izolátorem a hraje na remízu, neustálými výměnami pozici zjednodušil až do vyrovnané koncovky. Ta ještě docela ožila, ale nakonec skončila opakováním tahů.

Na páté IM Orság proti GM Rausisovi. Má bílé, tady jsme věřili alespoň v remízu. Hraje se dlouho složitá manévrovací pozice, kde bílý má izolátora d4, oba borci spotřebovali hodně času a v kisně se bohužel rozhodlo v náš neprospěch: Milan úplně přehlédl ne až tak složitý ůder Jxd4 a pozice se mu rozpadla. Škoda, za svou hru si tuto kosu asi nezasloužil, ale na to se holt nehraje..

Šestka je soubojem našeho slovenského juniora Straky (má černé) s Ponížilem. Ela přibližně vyrovnaná, pozici bílý vystavěl perspektivní, oslabená bílá pole dávají šance na výhodu, Jóžin však postupně obsadil sloupec c, čímž dle mého odhadu hru zcela vyrovnal. Soupeř ale vymyslel zajímavou oběť pěšce, po které náš hráč někde uklouznul a dostal se do problémů, ze kterých v časové tísni rozhodně nevybruslil. Bojuje celkem vynalézavě dál, ale nakonec v další časovce se mu bohužel pozice už rozpadla.
Tohle ale byla zajímavá partie. Přehrajte si!

Na sedmé máme citelnou převahu Ela (Standa Cífka, bílé), je taky patrná snaha o iniciativu od prvních tahů, která (zdá se) se však nevyvíjí přesvědčivě. V pozici s izolátorem d5 aktivita černých figur zabezpečila postup d5-d4, pak to vypadalo na rovnou hru, ale bílý soupeře přehrál, svou dvojici střelců rozehrál a dostal se na pokraj výhry, když tu - přehlédl dvoutahový obrat, ztratil kvalitu a ještě má oslabeného krále! Objektivně je to spíše teď prohrané, ale soupeř dle Ela není zas tak silný hráč a patrně proto jeho technika nebyla přesvědčivá a Standa ještě pozici bez větších problémů zremizoval. No, celkově škoda, tady se výhra původně rýsovala.

Na osmičce má dnes za nás premiéru IM Kolago, Polák. Černými dal Vesselovskému skandinávku, bílý ale má připravenu kvalitní výstavbu a černý musí hodně koumat, aby jeho figury až příliš neztratily koordinaci. Nedá se říci, že se mu zcela podařilo problémů se zbavit, když přišlo nečekané rozuzlení - bílý nabídl remízu. Zde opravdu nebylo nad čím uvažovat, vzhledem k pozici to bylo spíš pro nás příjemné maximum. Tato partie končila první.

Celkově tedy dnes 5,5:2,5 prohráváme. Oběd v jičínské restauraci Divá Bára nám tedy chutnal o něco méně, než by si jistě zasloužil! Své naděje holt musíme upnout k zítřku, kdy hrajeme přímý souboj o udržení v extralize.


..a je tu neděle, utkání s Třincem. Tentokrát v naší pražské klubovně. Soupeři z Třince mají fakticky nejsilnější sestavu, my tu včerejší trochu Elově posílenou - dnes může nastoupit IM Hinks.

Na jedničce David černými, proti slovenskému reprezentantovi GM Michalíkovi. Ten na Davida našlápl hned v úvodu, je to jistě příprava. Náš velmistr se na delší dobu zamyslel, než propočítal přísný protiúder c5, po čemž vznikla velmi živá ostrá pozice plná taktiky..v jednu chvíli, pokud jsem dobře rozuměl, tak to soupeř komentoval v kuloárech slovy: "Hrať s Dávidom, to je pre mňa niečo ako chodiť po minovom poli...!" A měl pravdu - kulminace zápletek byla ukázková a divácky atraktivní, Rusové by řekli, že David dnes vytvořil další ze svých šeděvrů!
Tohle si určitě přehrajte!!

Na druhé Tomáš Petrík bílými v sicilce Najdorfovi (varianta Se2) proti teoreticky dobře vyzbrojenému GM Štohlovi přes všechnu snahu nakonec nic nezískal, černý se k osvobozujícímu d6-d5 přeci jen dostal, následují výměny a zcela remízová koncovka.

Na třetí bílými IM Plát proti Markovi Vokáčovi spustil patrně dlouhou přípravu, po které se mi pozice našeho borce přestala zcela líbit. Důraznou hrou a po dalších nepřesnostech Marka partii Vojta Plát dovedl do vítězného konce. Ač se černý snažil o vynalézavost a místy hra ožila, tady jsme moc šancí neměli. Je třeba férově poznamenat, že Marek byl dnes silně nachlazený, určitě se mu nehrálo dobře.

Na čtyřce má Ivan Hausner bílé proti Chytílkovi. Po zahájení vypadala jeho pozice v jednu chvíli velmi nadějně! Měli jsme pocit, že v této fázi něco musel minout, pak se hra prakticky vyrovnala. Remízu jsme ale přijmout nemohli, Ivan to zkouší dál, v časovce soupeře opravdu tlak znovu získal, v zajímavé dámské koncovce šance na výhru byly, nicméně se podařilo pouze dobýt jednoho pěšce, který nakonec k výhře nestačil. V této partii jsme šance rozhodně měli.

Pátá šachovnice: Milan Orság čenými proti Piskovi. Soupeř dostal ze zahájení příjemnou hru, podpořenou dvojicí střelců. Milan hraje trpělivě na remízu, pozice je trvale horší. Soupeř mu i slabinu e6 vytvořil, ale jeho technika či vynalézavost dnes určitě přesvědčivé nebyly, neboť nic konkrétního nevymyslel a partie končí trojím opakováním tahů.

Na šestce sehrál Thomas Hinks nejbláznivější partii víkendu. V zahájení se snaží o iniciativu, pozici má aktivnější, ale najednou přišla nečekaná ledová sprcha: Překvapil ho nečekaný pěkný taktický úder soupeře, po kterém ztrácí dámu jen za dvě figury! Slova, kterými se v této chvíli v duchu častoval, byla patrně takového rázu, že by i papír zrudnul, kdyby se měla citovat..
No, nezbývá, než bojovat dál a pokusit se o nemožné. Soupeř je trochu taky zaskočen nečekaným obratem věcí, možná malinko pozici i podcenil, Thomas se všemi zbylými silami obořil na jeho krále a nutí černého ztrácet další a další čas na úvahy o obraně. Je to až trochu neuvěřitelné, ale v následné časové tísni se šance fakticky vyrovnaly, ač materiál na šachovnici zůstal přesně stejný! Takový tlak bílé figury nakonec mají. Osudem však byl 40.tah před kontrolou, kdy Tom v oboustranné kisně neviděl nejlepší tah, po kterém by černý horko těžko hledal skrytou cestu k rovině...alespoň takto mi to jestě večer smskou náš hráč psal.. K tomu však tedy bohužel pro nás nedošlo a po časovce se přes značné technické problémy černý nakonec rozehrál, hrozby odrazil a materiální převaha už triumfovala. Tak trochu neuvěřitelná partie, jednoznačně ji lze doporučit k přehrání!
Něco takového se v extralize jistě nevidí každý den :)

Na sedmé je Straka černými, sicilka, kdy na "Keresovský" výpad bílého g2-g4 reagoval Jóžin principielním d6-d5, udělal si izoláka, ale otevřel centrum. Přes oslabení královského křídla skončil nakonec bílý král v malé rošádě, kde se černý na něj obořil a sahal po výhře. Moc k ní nechybělo, pak ale ztratil nad pozicí kontrolu, odmítl opakování tahů, soupeř ožil a nakonec po ostré časovce to byl bílý, kdo měl první neodrazitelné hrozby. Velká škoda pro naše barvy v této partii.

Na osmičce Cífka proti Vlastovi Nedělovi. Soupeře bílými zmáčkl v pěšcové struktuře typu Maroczi, tlak vyústil i přes houževnatou obranu soupeře v několik možností na fakticky rozhodující výhodu (neviděl jsem tuto fázi, ale soupeři se na tom shodli po partii). Standovi patrně v těchto chvílích chyběl důraz či se prostě přepočítal, výsledkem byla po časovce jen pozice nebezpečná pro soupeře, kde objektivně už výhoda k výhře asi nestačila a černý se pozornou obranou již pak ubránil. No, tady jsme půlku rozhodně taky ztratili..

Celkově podtrženo a sečteno: Veledůležitý zápas prohráváme 3-5. Dnes jsme určitě mohli i vyhrát, ale hraje se prostě na body a ne na šance, takže nezbývá než pogratulovat soupeřům, kteří mají na záchranu v soutěži zaděláno po dnešku již velmi dobře.

Naše situace je přesně opačná. Kdybych přesto měl zmínit alespoň nějaké pozitivum, jedno se najde: S potěšením musím znovu vyjádřit nejvyšší ocenění na adresu našeho leadera - David dělá, co může, hraje výborně. Při absenci Yaroslava letos bohužel nikdo další fazónu nemá a dnešní klíčový zápas tuto pravdu prostě jen potvrdil.
Kéž by se to jestě nějak zlepšilo na poslední chvíli v závěrečném extraligovém trojkole, bude to ale chtít malý zázrak tedy už..přesněji řečeno spíš - zázrak velký.

Michal Schula

 

Aktualizováno Sobota, 30 Březen 2013 07:42
 

Komentáře   

 
0 #8 uiquxuqoviy 2019-06-30 20:52
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Without Prescription ode.gtry.sach-j icin.cz.tme.ko http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #7 ieyaqilipamu 2019-06-27 00:52
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500 Mg dae.rjfw.sach-j icin.cz.swk.cq http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #6 uiqoridusnogi 2019-06-27 00:18
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin No Prescription puv.qgbo.sach-j icin.cz.jzm.tj http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #5 aaqoyauzeref 2019-06-20 03:34
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Online hpm.hkxl.sach-j icin.cz.bsz.an http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #4 avitokaji 2019-05-17 22:15
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules uoj.cuoq.sach-j icin.cz.ogo.os http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #3 eneragavuy 2019-05-17 21:40
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules vmp.wvbl.sach-j icin.cz.ytw.sd http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #2 equtawuzim 2019-04-25 03:21
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules msj.sepk.sach-j icin.cz.fxk.ea http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Citovat
 
 
0 #1 eexinoo 2019-04-25 02:52
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules jcs.boqe.sach-j icin.cz.szc.xw http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla 1.5 Templates by Joomlashack