Krajský přebor bleskové hry družstev – Hradec Králové 3.1.2009

3.1.2010 byl zahájen nový šachový rok. Dá se říci, že více než důstojně. KP družstev bleskové hry si zvyšuje svojí reputaci a stává se vynikající bleskovou soutěží. Svůj podíl na letošním napínavém průběhu měla nejenom špičková družstva Slavie Hradec Králové a Jičína (škoda, že chyběli borci z Náchoda a Pandy Rychnov n.Kn.), ale i další družstva, která se nezapojila do přímého souboje o titul přeborníka kraje. Začíná projevovat rychlý výkonnostní růst hořických dorostenců, kteří výrazně zamíchali konečným pořadím, velmi dobře hrála družstva z Jaroměře, Třebechovic, Sokola Hradec Králové. KP by snad ani nebyl krajským přeborem, kdyby chybělo několik kvalitních družstev z Lípy. Sympaticky působilo družstvo mladíků z Nového Bydžova, které prokázalo, že jejich překvapivé výhry s ELOvě silnějšími soupeři v krajské soutěži nebyly náhodné. Zdá se, že Nový Bydžov má podobně jako Jiskra Hořice, vynikající perspektivy do budoucna. Zvláštní bylo neznámé družstvo – Vrchoviny. Tito borci sice 3x prohráli 0:4, ale nakonec paradoxně mohli rozhodnout o pořadí na prvních dvou místech, kdy oběma lídrům sebrali po bodu (Borůvka bezchybnou hrou porazil jičínského Fialu!).

Průběh vlastního turnaje je pěkně popsán na webu KHŠS, tak jen pár faktů k jičínským družstvům. Zdeněk Urban, který by se asi staral o A a B družstva, je na dovolené v cizině, a tak zbyla organizační práce na mně.

Sestavit družstva byla hračka, jen 4.deska áčka byla nejasná. Martin Duczynský hrál výtečně na slavných bleskových turnaích ŠK Lípa (a drtí nás všechny v hospodě na Veselce), Milan Dolenský se zase blýsknul vynikajícím 2.místem mezi 75 hráči ve svém Libštátě. Po dohodě jsem ale nakonec postavil na 4.šachovnici nejzkušenějšího z trojice, a sice Jardu Novotného, který se za to odměnil excelentním výsledkem a byl překvapivě strůjcem jičínského triumfu, i když v několika partiích měl štěstí. Říka se ale, že štěstí zpravidla přeje silnějšímu. Oleg Spirin odvedl svůj vysoký standard. O jeho jediné prohře rozhodly maličkosti, stejně tak mohl i zvítězit, ale blicku hráčů úrovně Petra Martina a Olega nemohu hodnotit. Výborně hráli i další hráči áčka. Eda Meduna odvedl poctivý výkon, i když nestačil na famózní výkon hradeckého Martina Vacka, který si poradil i s Duczou. Také Jardovi Fialovi nelze nic vyčíst, zvláště když sportovně vysoko ocenil skvělý výkon svého soupeře, pana Borůvky z Vrchovin, při své jediné prohře v turnaji. Malé selhání Edy a Jardy v partiích s papírově slabšími soupeři se naštěstí družstvu nakonec nevymstilo.

B družstvo udělalo maximum. O jejich 3.místě rozhodl vyrovnaný výkon všech hráčů, tahounem byl ale neskutečně rychlý Martin Duczynski, který prohrál jen 2 partie – s favority, a dosáhl celkem 13,5 bodu. Milan Dolenský měl na 1.desce těžkou úlohu, ale bojoval, jeho 11,5 bodu vůbec není špatný výsledek. Navíc přehrál Petra Martina ze Slavie HK a jen nedostatek času ho donutil partii zremizovat a nedotáhnout k vítězství. Veterán Milan Šnorek i Petr Buchar si odvedli oba vysoký standard.

C si velké ambice nedělalo, cílem bylo tak maximálně 10.místo. Start se ale podařil nad očekávání. Z prvních 6 kol mělo céčko 4 výhry (všechno 3:1) a dvě remízy a pohybovalo se mezi 3.-5. místem(!). Po tak dobrém úvodu se hrálo dobře a celkové 7.místo je velmi solidní. O dobrém umístění rozhodl výborný výkon Martina Štolce na 1.desce do přestávky – 7,5 z 11, a pak skvělý finiš Karlena Mkitaryana po přestávce, kdy udělal 5 ze 6 a prohrál jen s Edou Medunou. Eva Suchoradská hrála velmi dobře v první polovině, kdy měla do přestávky 6,5 z 11, pak přišel útlum, ale výhra v posledních dvou kolech jí vynesla slušných 9,5 bodu. Nejcennější je asi výhra s Milanem Šnorkem, nejšťastnější zřejmě s Pavlem Jánským (Sp.Rychnov n.Kn.) s jediným pěšcem proti celé armádě bílých figur. Já jsem střídal výborné partie se slabšími, přičemž dost práce dalo zapisovat výsledky všech jičíňáků, abychom měli přehled, jak na tom kdo je. Přes zisk 9 bodů ale musím konstatovat, že nejméně 4-5 bodů, které byly jasně na desce, jsem vyhodil zbůhdarma do luftu většinou díky nedostatku času. Inu, rychlejší už asi nikdy nebudu, ale takových lidí bylo asi přítomno více.

Turnaj byl však skvělý, spousta výborných hráčů a přátel, perfektní pořadatelé i organizace. Nemohu a ani nechci Jirkovi Bielavskému, který pečlivě zpracovával všechny výsledky, vyčítat chybu při závěrečném hodnocení a tím „dočasné umístění“ našeho béčka na 5.místě. Při takovém mumraji, který panoval u výsledkových tabulí po závěrečném kole, se nelze ani divit. Spíše byla moje chyba, když jsem měl výsledky všech našich hráčů, že jsem si nesečetl všechny získané body jednotlivých družstev (byl jsem trochu líný).

Na závěr ještě zajímavá statistika. O vyrovnanosti prvních dvou kolektivů svědčí malé srovnání:
1.Počet bodů: JC 62,5 HK 61,5
2.Počet turnajových bodů: HK 51, JC 48.
3.Vzájemné utkání: HK-JC 2,5:1,5
4.Počet kol ve vedení: JC – 9, HK – 7.
5.Počet nejvyšších výher (4:0): JC – 12, HK 11.
Zajímavou myšlenku vyslovil večer Jarda Fiala. Objektivní by bylo finálové utkání mezi Slavií a ŠK AD na 4 kola. Snad je to zajímavý námět pro příště.

Abych ale jen všechno nechválil:
Jediné, co mě mrzí na celé akci, byla prezentace turnajena stránkách Martina Vacka 63+1 Svět šachu. Již první zmínka na téma „milí braši“ z Jičína, kteří nehrají pro radost, mě pobavila, ale budiž, Martin není znalý našich poměrů a tak neví, že Oleg ani Eda nejsou šachové mašiny, ale fajn kamarádi, se kterými je radost se setkat, pohovořit, i se poučit při nejakých rozborech. Prognóza, že i velmistr může prohrát se slabým amatérem, se ovšem potvrdila.

Spíše mě trochu rozmrzel titulek hlavní zprávy o turnaji - „Jičín okradl Slavii o titul“. Pokud vím, někomu něco ukrást, je trestný čin, nebo přinejmenším přestupek. Ovšem ničeho takového jsme se nedopustili, takže je nabíledni, že se autor článku asi trochu sekl.

Souboj o titul byl naprosto vyrovnaný, jak uvádí statistický přehled. Navíc po výhře nad Jičínem, měla Slavie navrch a po 12.kole dokonce vedla i v olympijských bodech. Osudové bylo 13.kolo, ve kterém ztratila 1,5 bodu v souboji s Hořicemi B. Nebylo by tedy vhodnější uvést titulek: „Hořičtí mladíci zkazili Slavii obhajobu titulu!?“ To by určitě nikoho neurazilo a byla by to pravda.

Poslední věc: Diskuse ke zprávám. Beru to, že se samozřejmě fandilo Slavii a ne ŠK AD, nakonec jsou to Martinovy stránky. Také uvedená partie je pěkná. Co mě ale mrzí, byla reakce Vojty Pláta. Neznám ho osobně, je to zřejmě vyjímečný šachový talent, ale s chováním je to asi slabší. Nic proti gratulaci Petrovi Martinovi, to je v pořádku, ale proč ten dodatek: „Já bych ho zhodil i ze židle“ - ten je naprosto nevhodný. Nevím, co udělal Oleg Vojtovi Plátovi, ale mezi šachisty neznám snad člověka s korektnějším chováním a skromnějším vystupováním, než má Oleg. Asi by se měl mladý host Slavie HK nad sebou zamyslet (věřím, že jeho výrok je jen klukovina), nebo by mu to mohl někdo z dospělých říct. Mohl by si také vzít vzor z chování hořických kluků, které je perfektní. Obávám se ale, že Vojta s tímto přístupem k okolí má malou šanci dosáhnout noblesy takových veličin, jako je Jirka Nun, Mirek Martinovský z Jaroměře, nebo náš Jarda Novotný. Rád bych se ale v tomto ohledu mýlil.


J.Kohout ŠK AD Jičín.


Reportáže a fotky na jiných stránkách:
Reportáž 63+1
Reportáž Jaroměř
Fotky z Lípy
Fotky pana Veleckého