JIČÍN UHÁJIL 2. MÍSTO !!!

Ano ! úspěšné vyvrcholení našeho snažení bylo korunováno historickým úspěchem. Šachklub AD Jičín obsadil v sezone 2008/2009 2. místo a důrazně tak zaklepal na dveře síně nejlepších klubů naší republiky.

Závěrečný zápas 2.ligy ovšem nebyla žádná „Oáza klidu“, ale bouřlivé šachové bojiště. Z Prahy přijel do Jičína naprosto neznámý soupeř – mládežnický oddíl, když věk našich soupeřů se pohyboval od 16 do 24 let. Pro Jičín by mohly hovořit letité zkušenosti hráčů, kdyby ale mladíci z Prahy nebyli trénováni nejlepšími trenéry a navíc neměli své vysoké sebevědomí podpořené mnohými úspěchy nejen v mládežnických soutěžích, ale i v konkurenci vyzrálých dospělých šachistů. Proto jsme situaci vůbec nepodcenili, neboť mladé myšlení, dokonalé zvládnutí teorie a téměř žádný respekt ze soupeřů, to je doména současné Oázy Praha. Tyto skutečnosti se ostatně projevily i v průběhu zápasu.

Domácí nastoupili v nejsilnějíš sestavě. Zdeněk nechal stát Martina Štolce a nominoval sebe, ostatně asi oprávněně, neboť letos má famózní formu. Cílem bylo udržet stříbrnou pozici v tabulce, i když jinak oběma oddílům již celkem o nic nešlo.


Šachklub AD Jičín A 4,5:3,5 SK Oaza Praha A
Spirin Oleg 2438   1:0 2369 Němcová Kateřina
Vološin Leonid 2448   1:0 2277 Svoboda Václav
Meduna Eduard 2469   0:1 2235 Vedral Oldřich
Fiala Jaroslav 2266   1:0 2170 Klecker Tadeáš
Novotný Jaroslav 2172 0,5:0,5 2148 Forman Miroslav
Duczynski Martin 2125   0:1 2049 Němcová Kristýna
Dolenský Milan 2088   0:1 2039 Straka Vojtěch
Urban Zdeněk 2129   1:0 1966 Rmoutil Martin


Začátek zápasu nenapovídal, že by měly být v zápase pro Jičín nějaké problémy. První skončila totiž partie na 1.šachovnici. Oleg Spirin hrál proti asi největšímu ženskému šachovému talentu v naší republice z posledních let – Kateřině Němcové. Však také ELO Katky bylo úctyhodné. Hrála se slovanská obrana – Meránský systém. Oleg získal poziční převahu, ale Kateřina se dost dlouho držela nad vodou. Postupně ale získal bílý převahu. Kateřina se dostala do časové tísně a když ještě uvízl její král uprostřed šachovnice, byla obrana velmi obtížná. Ve vzniklé situaci nebylo možné pozici udržet a při materiálních ztrátách sympatická Katka raději partii vzdala. Jičín se tak ujal vedení 1:0.

Své vedení Jičín zvýšil, když se Jardovi Fialovi podařilo přehrát mladičkého Tadeáše Kleckera. Tadeášovi se poslední dobou daří, navíc jeho 16 let a zdravá mladická drzost, to se proti takovému soupeři nehraje právě nejlépe. Hrála se ale královská indická obrana, kde má Jarda hodně obehrané varianty. Přes aktivní přístup bílého, získal Jarda pěšce a solidní hru. Potom padnul i druhý pěšec a partie byla rozhodnutá. Vzhledem k tomu, jak se Jardovi před zápasem nechtělo moc hrát, to byl překvapivý, ale o to příjemnější bod pro Jičín. Domácí se tak dostali do vedení 2:0.

Další ukončenou partií byl souboj Jardy Novotného s Mirkem Formanem na 5.šachovnici. Jarda si v sicilské hře vybudoval jako bílý velmi solidní hru s perspektivou silného útoku na krále soupeře, zvláště když soupeřovy figury byly spíše na dámském křídle. Jarda zahájil slibný útok, ale v rozhodujícím okamžiku přehlédl vtipný obrat svého mladého soupeře, který zajistil černým nejméně remízu. Mirek možná mohl zkoušet bojovat dále o rozhodující výhodu, ale nabídnul remizu, kterou jičínský hráč přijmul. Stav tak byl velmi nadějiný – 2,5:0,5 pro Jičín.

Že OAZA zápas zdaleka nevypouští se ukázalo velmi brzy. Na 3.desce zahájil Eda Meduna hru dámským pěšcem a jeho soupeř Oldřich Vedral se bránil tuším poloslovanskou obranou. Eda získal ve střední hře pěkný tlak a lepší pozici. Pak se ale partie trochu přiostřila. Eda získal kvalitu, ale Oldřich hledal kompenzaci v postouplém dvojpěšci, který se dostal až na pole a2 a a3. Navíc souhra jeho jezdce a střelce byla velmi silná. Po nepřesném pokračování, kdy Eda udělal chybu vyhrál černý pěkným kombinačním obratem. OAZA tak snížila na 2,5:1,5.

Další dvě ukončené partie partie patřily naštěstí Jičínu. Nejprve Zdeněk Urban na 8.desce přehrál houževnatého Martina Rmoutila. Hrála se sicilská obrana a Zdeněk černými vyrovnal hru, ale dlouho nebylo vidět jak by měl získat převahu. Pražský hráč hrál velmi dobře a aktivní hrou se snažil získat převahu. V ostrém průběhu se nabízely kombinační obraty, ve kterých je Zdeněk silný. Partie skončila hrubou chybou mladého hráče OAZY, když v zápletkách ztratil figuru a po dalším zjednodušení hry již nemohl partii udržet. Jičín tak opět zvýšil – na 3,5:1,5.

Rozhodující výhru, zajišťující domácím 3 body zařídil Leon Vološin na 2.šachovnici. Leon hrál černými proti dalšímu z velkých talentů naší mládeže Václavu Svobodovi. 17 letý chlapec, jehož výkonnost roste s každým turnajem zvolil španělskou hru. Leon reagoval berlínskou variantou, tj. bez tahu a6, v systému, který se stal velmi populární po zápase Kasparov – Kramnik. Partie byla dlouho vyrovnaná. Po 40.tahu přece jenom získal převahu jičínský hráč, kterou pak zkušeně uplatnil k zisku rozhodující výhody a posléze i celého bodu. Po partii však Leon svého mladého soupeře velmi chválil za velmi dobrý výkon. Zápas byl rozhodnut, Jičín vedl 4,5:1,5 a dohrávaly se zbývající partie na 6. a 7.šachovnici.

Na 6.desce nastoupila půvabná Kristýna Němcová proti Martinu Duczynskému. Hrála se opět (jak jinak) skandinávská obrana. Martin se ale nestačil divit. Z křehké dívenky se vyklubala brutální bojovnice, která v systému se Sb5+ a následným nástupem c a d pěšců zatlačila Martina nelítostně do hluboké defenzívy. Velkou převahu nakonec proměnila ve výhodnou koncovku dvou střelců proti věži, kde už černý neměl žádnou hru a musel tedy kapitulovat. Nutno uznat, že Kristýnka hrála svojí partii opravdu pěkně. Oáza tak snížila hrozivý stav na rozdíl 2 bodů.

Dohrávala se poslední partie. Milan dolenský získal na 7.šachovnici bílými v sicilské hře proti Vojtěchovi Strakovi perskpektivní pozici, ale partie zůstávala přesto dlouho vyrovnaná. Po přechodu do koncovky, kdy měl černý pěšce navíc ale ve formě dvojpěšce, se snažil Milan partii vyhrát. Dostal se věží na 7.řadu, ale nebylo vidět jak má pozici zesilovat. Vojtěchovi se naopak podařilo rozjet své středové pěšce a po chybě Milana v partii zvítězil. Upravil tak konečný stav na 4,5:3,5 pro Jičín.

OAZA prokázala, že přes své mládí jsou její hráči velmi houževnatí a jsou pro tento oddíl velkou perspektivou do budoucnosti.

Jičínští provedli závěrečné hodnocení zápasu a sezony v restauraci U dělové koule, kde se kromě aktérů zápasu sešli ještě další příznivci a hráči našeho oddílu – Martin Štolc, Milan Šnorek, Honza Kohout, Rudolf Nedbal a Luboš Drahotský. Zdeněk zhodnotil sezonu, úspěšnost a nastínil i další plány oddílu pro sezonu příští.


J.Kohout


Několik fotek ze zápasu:

Jce-Oaza_1.JPG

Jce-Oaza_2.JPG

Jce-Oaza_3.JPG

Jce-Oaza_4.JPG

Jce-Oaza_5.JPG

Jce-Oaza_6.JPG


Další výsledky 11.kola:

TJ Spartak Vrchlabí  4 -  4 2222 ŠK Polabiny C
ŠK Rapid Pardubice 4,5 - 3,5 Sokol Kolín
TJ Slavia Hradec Králové B 2,5 - 5,5 TJ Tourist Biomedica Říčany
ŠK Sokol Vyšehrad C 3,5 - 4,5 ŠK Zikuda Turnov B
Sokol Mladá Boleslav  4 -  4 JOLY Lysá nad Labem B


Závěrečná tabulka po 11.kole:

Pořadí Družstvo Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem B 28 60,5 48
2. Šachklub AD Jičín 24 53 35
3. ŠK Zikuda Turnov B 23 49,5 37
4. TJ Slavia Hradec Králové B 16 45,0 27
5. ŠK Rapid Pardubice 15 40 25
6. Sokol Mladá Boleslav 14 42,5 26
7. SK OAZA Praha 14 42,0 33
8. Sokol Kolín 13 42,0 23
9. TJ Tourist Biomedica Říčany 13 41,0 31
10. TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 11 36,5 23
11. ŠK Sokol Vyšehrad C 10 40,5 24
12. 2222 ŠK Polabiny C 9 35,5 23
  Druholigový souhrn 2008/2009 - Novoborský šachový server