Dne 22.března 2009 jsme zajížděli na půdu favorita celé soutěže, na horkou půdu do Lysé nad Labem. Borci z Lysé si vybudovali úctyhodný náskok 9 bodů, takže již 2 kola před koncem 2.ligy se stali vítězem skupiny C. Reportáž – Jan Kohout

Domácím tedy zdánlivě o nic nešlo a nám se potvrdil odhad, že je těžké se připravit na soupeře, když nevíme v jaké sestavě nastoupí. Lysá skutečně nepostavila svojí nejsilnější sestavu, chyběli první dva hráči ze soupisky a také několik dalších hráčů ze středu sestavy. Pro nás to bylo trochu překvapením a individuální příprava na jednotlivé soupeře tak přišla vniveč.

Také Jičín ale musel trochu improvizovat. Ze základní sestavy vypadl Eda Meduna, který bojoval o víkendu v dresu Mahrly v extralize o titul (mimochodem úspěšně, udělal 1,5 ze 2 partií) a na poslední chvíli chyběl také Zdeněk Urban, kterého sklátila zákeřná chřipka s teplotami. Musel jsem tedy na poslední chvíli zaskočit já (J.Kohout). Příjemné pro družstvo ovšem bylo, že konečně nastoupil zotavující se Jarda Fiala a podal pěkný výkon.


JOLY Lysá nad Labem B 2,5:5,5 Šachklub AD Jičín A
Neckář Lubomír 2337   0,5 2438 Spirin Oleg
Londýn Radek 2293   0:1 2448 Vološin Leonid
Postupa Pavel 2154   0:1 2266 Fiala Jaroslav
Husárik Braňko 2152   0:1 2172 Novotný Jaroslav
Jirk Aleš 2142   0,5 2125 Duczynski Martin
Postupa Pavel 2088   0,5 2088 Dolenský Milan
Musil Martin 2022   1:0 2044 Štolc Martin
Švondr Michal 1988   0:1 2025 kohout Jan


Do Lysé jsme dorazili včas a v pohodě. Dostal jsem za úkol neprohrát, i když mě trochu mrzela nedůvěra ve mne kladená, ale lepší spoluhráči na to mají právo.

Pak už ale začal zápas a domácí včele s vynikajícm Lubošem Neckářem, i přes výše zmíněné oslabení chtěli ubránit své čisté konto. Utkání mělo zvláštní průběh. Po 3 hodinách hry stále nebylo nikde rozhodnuto. Na prvních dvou deskách naši borci odmítli remízy, naopak na 5.desce odmítnul remízu famózní a dosud 100% (8 z 8 !) Aleš Jirk v partii s Martinem Duczou. Přesto se ale zdálo, že máme trochu navrch. Velmi dobře stál Leon Vološin, Jarda Novotný, Jarda Fiala měl dokonce zdravého pěšce, Martin Štolc chystal na soupeře silný útok a na 8.desce měl hráč Lysé Michal Švondr v partii s Honzou Kohoutem již docela slušnou časovou tíseň. Je téměř neuvěřitelné, že během další hodiny zápas skončil.

Vzhledem k silnému vytížení na své šachovnici rychlému sledu událostí, možná trochu spletu jak šly partie za sebou, ale to mi jistě spoluhráči prominou.

Skóre otevřel Jarda Fiala na 3.šachovnici. Bránil se proti svému mladému soupeři – Pavlovi Postupovi sicilskou obranou a brzy vyrovnal hry, potom získal pěšce a pohodlnou hru. Své dobré rozpoložení u partie také dokázal proměnit v zisk důležitého bodu a umožnil tak vedení Jičína.

Další partie skončila na 6.desce. Milan Dolenský hrál také proti Pavlovi Postupovi, ale staršímu - otci talentovaného Pavla. Hrála se rovněž sicilská hra. Milan se dostal trochu do výhody, ale za cenu dost silné časové tísně, ve které asi trochu vypustil svojí převahu. Nechtěl tedy riskovat a svedl partii ke smírnému konci.

Další partie skončila na 4. šachovnici. Jarda Novotný hrál proti nevyzpytatelnému mladíkovi Braňkovi Husárikovi. Braňko překvapil Jardu hned několikrát. Zaprvé, že proti němu nastoupil (Jarda čekal Postupu), dále hned prvním tahem, kdy místo obligatorní Philidorovy obrany zvolil skandinávskou. Tady se Jardovi hodily zkušenosti od Martina Duczynského, který hraje tuto obranu celý život. Jarda se dostal do svých pozic, dostal Braňka pod tlak, který dokázal proměnit v celý bod. Vedli jsme tedy 2,5:0,5 a vypadalo to velmi dobře.

Na 3,5:0,5 brzy upravil Leon Vološin. Zahájil partii tuším Jf3, ale pak o průběhu toho moc nevím, snad jen že stále si udržoval trochu lepší pozici. Když mu Radek Londýn nabízel remízu, byla již pozice černého velmi obtížná. Silný poziční tlak se projevil v následné koncovce, kdy Leon měl silného střelce a dvojici věží proti stejnému materiálu, ale v černém táboře byly pěšcové slabiny. Takové pozice má Leon velmi rád a také uplatil svou vynikající techniku v koncovkách.

Potom skončily prakticky těsně po sobě partie na 5.,7. a 8.šachovnici. Martin Duczynski reagoval na zvláštní variantu soupeře ve své skandinávské obraně velmi obezřetně, takže nebezpečného Aleše Jirka k ničemu podstatnému nepustil. Naopak se sám dostal do výhody, ale vzhledem k průběhu zápasu zkušeně soupeře odremizoval. Vedli jsme tedy 4:1.

Potom skončila partie na 7.šachovnici. Martin Štolc hrál proti Martinu Musilovi svojí oblíbenou Pircovu obranu. Podařilo se mu vyrovnat po trochu nepřesné hře bílého. Po tahu h6 a uklizení krále na h7 se Martin Štolc pustil do útoku proti soupeřově rochádě postupem g5 a převodem svého jezdce na f4. Zdálo se, že je to velmi perspektivní pokračování. Bohužel to ale někde tzv. přepísknul a naopak Martin Musil z Lysé se náhle dostal k velmi silnému útoku na oslabené královské křídlo. Tento útok byl úspěšný a borec z Lysé snížil nepříznivý stav na 2:4.

Naštěstí vzápětí na to skončila partie na 8.šachovnici ve prospěch Jičína. Další talentovaný mladík, Michal Švondr se bránil proti Honzovi Kohoutovi Alechinovou obranou. Jičínský hráč zvolil klidný postup s výměnou na d6 a vývinem figur. Pozice byla celkem vyrovnaná, pak ale Michal Švondr zahrál útočný, ale i riskantní úder f5, po kterém obětoval Honza kvalitu a dostal se do silného tlaku. Michal kontroval protiobětí jezdce, takže se hrálo D+2xJ a 5 pěšců proti D+V a 7 pěšcům černého. J.Kohout využíval soupeřovy časové tísně k zesilování pozice a v partii se kochal. Pak ale zapomněl trochu na čas a když si vzpomněl, měl na hodinách proti soupeřovým 30 sec. pouhých 19 sekund?!. Pozice však byla již natolik dobrá a spolupráce dámy s jezdci tak silná, že partie dospěla k neodvratému konci a kapitulaci černých figur. Vedli jsme 5:2.

Prakticky vzápětí skončila i partie na 1.desce. Luboš Neckář zvolil své oblíbené zahájení jezdcem na f3 s následným fianchettem. Oleg se bránil výstavbou z královské indické. Partie pak přešla do pozic podobných Mároczyho pozicím v sicilské hře. Oleg tlačil na slabšího bílého pěšce e4, ale Luboš ho dobře chránil. Partie pokračovala a měla vyrovnaný průběh. Protože již byl již zápas rozhodnut a navíc Luboš Neckář držel s Olegem Spirinem rovnou hru, dohodli se soupeři nakonec na remíze.

Vítězství Jičína byť proti trochu oslabenému lídrovi soutěže je překvapivé a pro jičínské velmi příjemné. Hráči z Lysé se představili ve velmi sympatickém světle a při zápase, který proběhl v klidu a bez problémů, vládlo příjemné ovzduší.Další výsledky 10.kola:

2222 ŠK Polabiny C   5 -   3 Sokol Mladá Boleslav
SK OAZA Praha 4,5 - 3,5 ŠK Sokol Vyšehrad C
ŠK Zikuda Turnov B 4,5 - 3,5 TJ Slavia Hradec Králové B
TJ Tourist Biomedica Říčany   6 -   2 ŠK Rapid Pardubice
Sokol Kolín 2,5 - 5,5 TJ Spartak Sklípek Vrchlabí


Tabulka po 10. kole:

Pořadí Družstvo Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem B 27 56,5 48
2. Šachklub AD Jičín 21 48,5 31
3. ŠK Zikuda Turnov B 20 45,0 35
4. TJ Slavia Hradec Králové B 16 42,5 26
5. SK OAZA Praha 14 38,5 30
6. Sokol Mladá Boleslav 13 38,5 26
7. Sokol Kolín 13 38,5 23
8. ŠK Rapid Pardubice 12 35,5 24
9. ŠK Sokol Vyšehrad C 10 37,0 23
10. TJ Tourist Biomedica Říčany 10 35,5 27
11. TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 10 32,5 20
12. 2222 ŠK Polabiny C 8 31,5 20

V posledním 11.kole - 5.4.2009, hostíme družstvo SK OAZA Praha.


Podívejte se i na reportáž Druholigového souhrnu 2008/2009 na Novoborském šachovém serveru.

Musíme reagovat k jedné větě v článku Novoborského serveru:
"Doufejme jen, že se skutečně rozhodovalo v neděli na šachovnicích, protože k tomuto zápasu se vyrojily velmi zajímavé (avšak doufejme, že nepravdivé) zvěsti. "
Tu považuji přinejmenším za sprosťárnu. Je samozřejmě pravda, že výsledek byl ovlivněn "spráskanou" sestavou Lysé, ale to je vše. Navíc jednotlivé partie skončily velmi blízce tomu co jsem odhadoval poté co jsem se dozvěděl sestavu soupeře. Myslím, že Jičín nemá potřebu si žádné výsledky domlouvat a výše uvedený text na mě dělá dojem, že je ovlivněn 3.místem Turnova, tedy těsně o 1 bod za Jičínem, za který hraje na 3.šachovnici autor článku. Pak je jistě možné slyšet i to co není!
Zdeněk Urban


Po ukončení 1.ligy západ snad rozepře mezi Jičínem a Turnoven utichnou, neb sestup Lysé nad Labem A zničil teoretickou naději na postup zmíněných družstev z 2.místa.
Martin Štolc