Definitivně skončilo kouzlo naší nové hrací místnosti.
(Po výprasku B-družstva od Lípy jsme podlehlo také A-družstvo Mladé Boleslavi v 9.kole 2.ligy).

22. února jsme hostili Sokol Mladá Boleslav. Třebaže se jedná o oddíl ze sousedního okresu, bylo to asi historicky první střetnutí nejlepších oddílů z Mladoboleslavska a Jičínska.

Do střetnutí nastupoval Šachklub AD jako favorit. Tento post určovalo postavení v tabulce, když Sokol MB se krčil v pozadí s pouhými 10 body. Navíc boleslavští přijeli bez své opory, lídra družstva Martina Řehořka (ELO-2329). Také Jičín postrádal skvělého Edu Medunu, chyběl i Milan Dolenský, který si po dvou prohrách chtěl odpočinout, nastoupil ale obětavý Milan Šnorek, který vyztužil druhou polovinu sestavy.Šachklub AD Jičín A 3,5:4,5 Sokol Mladá Boleslav A
Spirin Oleg 2438   1:0 2219 Vichnar David
Vološin Leonid 2448   0,5 2200 Vodička Vlastimil
Novotný Jaroslav 2172   0:1 2184 Jaček Martin
Duczynski Martin 2125   0,5 2145 Záhorbenský Jaroslav
Štolc Martin 2044   1:0 2148 Jaček Miloslav
Šnorek Milan 2169   0,5 2132 Horák Otakar
Urban Zdeněk 2129   0:1 2103 Crha Pavel
Kohout Jan 2025   0:1 2085 Hajný Miloslav


Toto je z hlediska jičínského šachu určitě velmi překvapující výsledek, který jsme rozhodně nečekali.


Předzápasová příprava byla přitom velice kvalitní. V pátek připravoval Leon Vološin Jardu Novotného a Honzu Kohouta, což mělo pozitivní vliv na začátek zápasu, v sobotu se chystal Zdeněk Urban s Leonem a Olegem také na svého soupeře. Martinové - Duczynski a Štolc se připravovali individuálně a Milan Šnorek má své obehrané systémy v zahájení zažité.

Zahájení partií proběhlo celkem v klidu, pěkné pozice získali brzy Jarda Novotný i Honza Kohout (výsledky Leonovy přípravy). Zdeněk Urban obětoval proti svému mladému soupeři nejdříve pěšce, ale nedá se říci, že by se mu zahájení bílými (hrál proti grünfeldově indické) nějak zvlášť povedlo. Brzy skončila partie na 2.šachovnici. Leon hrál černými stonewallovou výstavbu proti zkušenému Vlastimilovi Vodičkovi. Boleslavský hráč hrál velmi dobře a stále si udržoval miniaturní výhodu. Leon tedy nabídnul remízu, která byla přijata. Možná měl Leon svého soupeře zkoušet a čekat na nějaký slabší tah, každopádně je škoda této remízy. Zdeněk Urban v té době obětoval figuru.

Na 8.šachovnici jsme ale bohužel utrpěli porážku. Honza Kohout se bránil proti Miloslavovi Hajnému v Rétiho hře. Hrálo se podle přípravy a černý získal velmi pohodlnou pozici, stál zřetelně lépe. Pak ale dolehla zodpovědnost a jičínský hráč začal hrát na jistotu, aby neprohrál. To se ale nevyplatilo. Po několika nevynucených výměnách se dostal bílý do pozičního tlaku. Když se k tomu přičetla časová tíseň a na závěr hrubá chyba, kdy Kohout pustil bílou věž na 7.řadu, bylo po partii. Boleslav se ujala vedení 1,5:0,5.

Brzy na to skončila také partie na 3.šachovnici. Jarda Novotný si připravil variantu proti Martinovi Jačkovi a dosáhl velmi dobré a perspektivní pozice bílými v dračí variantě sicilské hry. Pak ale přišel nečekaný útlum a v zápletkách přišel Jarda o figuru a tím také o partii. Byla to Jardova první prohra v letošní soutěži, bohužel přišla v nejnevhodnější okamžik. Boleslavští byli na koni, zvýšili na 2,5:0,5 a to ještě nebyl konec naší smůly.

Zdeněk Urban, který hrál proti mladému Pavlovi Crhovi, nepokračoval přesně po zajímavé oběti figury mohl tuto dobýt zpět se zřejmou výhodou. Při rozborech na Veselce se další průběh pohyboval ve sférách 75% ve prospěch Zdeňka. V pozici, kde Zdeněk hledal více, než tam bylo, dovolil soupeři figuru, kterou měl Pavel navíc – udržet a v dalších zápletkách hrál pak Zdeněk dokonce s věží méně, ale to už nešlo s partií nic dělat. Borci z Boleslavi zvýšili na 3,5 : 0,5 !

Za této situace ale stále ještě nebyl zápas ztracený. Olegovi se podařilo snížit na 1,5:3,5. Jeho soupeř – David Vichnar se bránil slovanskou obranou, partie ale dostala brzy velmi ostrý charakter. Černý měl dvojici střelců a nepříjemný tlak na bílého krále, zato ale oslabené postavení po dlouhé rochádě. Oleg toho dokázal na 100% využít, když v nepřehledných přestřelkách se dokázal lépe orientovat a náhle vydobyl zdánlivě z ničeho figuru a tím celý bod.

V té době se podařilo Martinovi Štolcovi bílými přehrát v holandské obraně zkušeného Miloslava Jačka a získal materiální převahu. Také Milan Šnorek tlačil v koncovce svého soupeře. Na 4.šachovnici srdnatě bojoval Martin Duczynski ve své skandinávce proti Jardovi Záhorbenskému. Prakticky celou partii se bránil, ale udržel rovnováhu až do věžové koncovky, která již byla rovná. Byla podepsána remíza a stav byl tím 2:4 z pohledu Jičína.

Milan Šnorek hrál proti vynikajícímu Otovi Horákovi (bývalý přeborník středočeského kraje) přijatý dámský gambit a podařilo se mu brzy vyrovnat hry. Pak se dlouho bojovalo až do koncovky, kdy bílý měl střelce a jezdce proti 2 jezdům Milana a stejně pěšců. Milan dělal co mohl. Černí jezdci se zdáli být aktivnější. Občas získal Milan nějakého pěšce, ale vzápětí Ota zase přesnou obranou srovnal. Nakonec bojovná partie skončila remízou, což znamenalo rozhodující půlku k celkovému vítězství Mladé Boleslavi.

Stav byl 2,5:4,5 a dohrávala se poslední partie, tentokrát již v klidu. Martin stupňoval tlak na černou pozici a nakonec uplatnil sílu své dámy v souboji proti věži a jezdci. Myslím, že Martin podal jeden ze svých nejlepších výkonů, aspoň já ho ještě nikdy neviděl hrát tak dobře. Bohužel tato výhra už jen kosmeticky upravila konečný výsledek.

Co říci na závěr? Mladoboleslavskému Sokolu je nutno jen poblahopřát k dobrému výkonu a prakticky k zachránění v soutěži. My jsme měli trochu smůly. Vše se ale zatím odehrává od Zdeňka. Když se mu partie nevydaří, družstvo prohraje, když se mu povedou, družstvo vyhraje, inu je to kapitán na svém místě. Doufejme, že do konce soutěže již bude jenom vyhrávat. Celkově tedy držíme 2.místo a je velmi reálný cíl skončit „na bedně“. Hrajeme sice příště proti zatím famózní rezervě Lysé n/Labem, ale naši největší pronásledovatelé – Hradec Králové B a Turnov B hrají v příštím kole proti sobě, takže určitě někdo z nich také může ztratit.

Nakonec alespoň jedna pozitivní zpráva – Jarda Fiala je po nepříjemné operaci, ale již se zotavuje a tak doufejme, že ještě družstvu na poslední zápasy pomůže.

J.Kohout


Několik fotek ze zápasu:

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG

Jce-Boleslav_1.JPG


Další výsledky 9. kola:

Sokol Kolín 2,5 - 5,5 2222 ŠK Polabiny C
TJ Spartak Vrchlabí  4 -  4 TJ Tourist Biomedica Říčany
ŠK Rapid Pardubice  3 -  5 ŠK Zikuda Turnov B
TJ Slavia Hradec Králové B 5,5 - 2,5 SK OAZA Praha
ŠK Sokol Vyšehrad C 3,5 - 4,5 JOLY Lysá nad Labem B


Tabulka po 9. kole:

Pořadí Družstvo Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem B 27 54 47
2. Šachklub AD Jičín 18 43 27
3. ŠK Zikuda Turnov B 17 40,5 32
4. TJ Slavia Hradec Králové B 16 39 24
5. Sokol Kolín 13 36 24
6. Sokol Mladá Boleslav 13 35,5 24
7. ŠK Rapid Pardubice 12 33,5 23
8. SK OAZA Praha 11 34 29
9. ŠK Sokol Vyšehrad C 10 33,5 23
10. TJ Tourist Biomedica Říčany 7 29,5 22
11. TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 7 27 17
12. 2222 ŠK Polabiny C 5 26,5 16

V 10.kole - 22.3.2009 jedeme do Lysé nad Labem.


  Druholigový souhrn 2008/2009 - Novoborský šachový server